Wyprawa na zachód - Tanah Lot | all together
20944
single,single-post,postid-20944,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,select-theme-ver-2.8.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
tanah lot

Wyprawa na zachód – Tanah Lot

Z domu najbliżej jest nam nad morze na zachód. 40 minut i jesteśmy nad oceanem. Dzieci tracą głowę już od samego zapachu morza, my zresztą też. Jedziemy zobaczyć wysepkę Tanah Lot, Google dał temu miejscu 4.5 gwiazdki więc nie szukając więcej wsiadamy i jedziemy. Okazuje się, że to bardzo turystyczne miejsce, ale uwaga, głównie religijne więc pełno tu pielgrzymów z Indonezji i samego Bali oraz Japonii.

Nie do końca znamy zasady i nie sposób się niczego dowiedzieć wprost. Wzięliśmy więc ze sobą sarongi, pełni nadziei, że w końcu nas do jakiejś świątyni wpuszczą. Okazało się jednak, że był przypływ, morze wysoko i do świątyni wejść się nie dało. Nikt do morza nie wchodził, wszyscy z szacunkiem dotykali skał na wybrzeżu i robili sobie masę zdjęć na selfie sticku.

Plaża dalej na północ też była odgrodzona i jak wytłumaczyła jedna pani, służy do modlenia a nie do pływania. No tak, szkoda.

Dzień był wyjątkowo upalny, nie pomagał wiatr od morza, ale daliśmy radę i tak na prawdę to uratowała nas kawa na jednym ze straganów.

 

tanah lot bali

 

tanah lot bali

 

tanah lot bali

W tej części wyspy wybrzeże jest zupełnie inne, strome klify i masa małych wysepek.

 

tanah lot bali

 

tanah lot bali

Tradycyjny strój balijski kobiet to sarong i bluzeczka zwana kebayą oraz szarfa selendang.

 

tanah lot bali

 

tanah lot bali

Tanah Lot słynie z pięknych zachodów słońca. Nie doczekaliśmy jednak do wieczora wygonił nas upał i wielka chmura z której później spadł pierwszy od 2 miesięcy porządny deszcz.

 

tanah lot bali

Świątynie według balijskich legend strzeże ogromny święty wąż. Można go za opłatą u tych panów zobaczyć.

 

tanah lot bali

Tradycyjny balijski strój męski: sarong, koszula, udeng (przepaska – turban na głowie) i klapki.

 

tanah lot bali

Świątynię można zobaczyć z dwóch kolejnych cypli wysuniętych w głąb morza, na każdym z nich jest kilka małych świątyni i kapliczek.

 

tanah lot bali

Fale w Tanah Lot są ogromne, więc warto odwiedzić to miejsce gdy jest odpływ i dojście do świątyni jest możliwe bez zanurzania się po szyję.

 

tanah lot bali

Widoki trochę jak w Chorwacji.

 

tanah lot bali

Trudno o rodzinną fotografię w takim upale, ktoś zawsze jest obrażony.

 

tanah lot bali

 

tanah lot bali

Zejście na świętą plażę za trzecim cyplem to najchłodniejsze miejsce stromy klif tworzy zacieniony korytarz z silnym przeciągiem. Niestety zagrodzone na dole: “for praying only”.

 

Z praktycznych rzeczy warto wiedzieć, że wjazd na cały teren wokół świątyni jest płatny 20.000 od osoby, samochód 10.000 IRD. Dojście do plaży fortyfikowane jest przez bardzo aktywnych sprzedawców, którzy wymuszają na turystach zakupy.

3 Comments

 • Anna Eleonora

  05.12.2015 at 20:21 Reply

  Rozumiem, że to ten ogromny św. wąż przypełzł do Waszej łazienki?!

  • Ola

   09.12.2015 at 14:40 Reply

   Nie no, w łazience był pyton, a ten tutaj pewnie jakiś wielki dusiciel.

 • Anna Eleonora

  05.12.2015 at 20:25 Reply

  Widoki imponująxe!

Post a Comment