Puri Lukisan Museum w Ubud | all together
21293
single,single-post,postid-21293,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,select-theme-ver-2.8.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
puri lukisan

Puri Lukisan Museum w Ubud

Ostatnie z wielkich muzeów w Ubud, które chcieliśmy zobaczyć. Jak każde poprzednie puste i otwarte jakby tylko dla nas. Puri Lukisan znajduje się w samym centrum tuż koło pałacu królewskiego, czemu więc nikogo tam nie ma? Jest fajny parking (uwaga warto się targować: dobra cena 2 000, słaba cena 10 000 Rp za samochód).

 

Widzieliśmy już wszystko więc chętnie zrobimy przy okazji tego muzeum nasz własny ranking:
Kategoria zbiory wydaje się byc najtrudniejsza i dlatego decyzję podejmujemy z ociąganiem i wahaniem. Ostatecznie za duży przekrój, ogromną kolekcję i największą powierzchnię wygrywa Neka Art Museum.
Kategoria ogród zdecydowanie ARMA, za zróżnicowanie, pole ryżowe, przedziwne drzewa, lotosy i orchidee.
W kategorii kawiarnia także ARMA, z najlepszą mrożoną kawą na Bali, a Neka Art to jedyne muzeum w którym do biletu nie był dołączany voucher na napój.
W kategorii dla dzieci wygrywa Puri Lukisan, nasze dzieci biegały wszedzie z mapą i szukały obrazków zamieszczonych z tyłu. Były bardzo fajne obrazy pobudzające ich wyobraźnię z rafą koralową, małpami, demonami. Udało nam się też pograć na Gamelan Jegog, bambusowych cymbałach wraz z nauczycielem.  Na drugim miejscu znajduje się Museum Blanco, które ze względu na barwność i egzotykę, kolorowe ptaki i wzbudzające wiele dociekliwych pytań z anatomii i biologii kobiecego ciała równie mocno przemawiało do dzieci. Co kto lubi.

 

Wracając do Puri Lukisan. Otwarte w 1956 roku, według projektu Rudolfa Bonneta przez stowarzyszenie Pitamaha, do którego należeli wówczas wszyscy szanowani artyści. Muzeum zostało ufundowane prze króla Ubud Tjokorda Gde Agung Sukawati i jego brata Tjokorda Gde Raka Sukawati. Zawiera zbiory malarstwa i rzeźby datowane od 1930 do współczesności. Kolekcja podzielona jest podobnie jak w Neka Art według stylów: Sanur, Batuan, Ubud, Young Artist, Keliki School oraz według okresów. Są cztery pawilony, z których najciekawszy wydał nam się zachodni z powojennym malarstwem i kolekcją Ida Bagus Made.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

puri lukisan

 

puri lukisan

 

puri lukisan

Umbul-umbul, ręcznie malowana balijska flaga używana do dekoracji ulic w ceremoniach. Smok symbolizuje tutaj ciągłość i trwałość religijnej tradycji.

 

puri lukisan

Ramayana: Garuda (ten zielony) ratuje Sitę. Sposób malowania wiernie oddają skórzane pacynki używane do teatrów cieni, można je zobaczyć tutaj.

 

puri lukisan

Rama strzela do złotego jelenia.

 

puri lukisan

Ramayana jest najczęstszym motywem obrazów.

 

puri lukisan

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rafa koralowa, pełna stworzeń, stworów i demonów.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dlaczego mamy zaćmienie księżyca? Zły demon wypił eliksir nieśmiertelności, w ostatniej chwili bogowie odcieli mu głowę i eliksir został w przełyku. Dlatego co jakiś czas pożera księżyc, tylko na chwilę, by mógł wypaść zaraz z drugiej strony szyi. Ta kobieta to księżyc – dla jasności.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To tancerka, nie znam żadnego Europejczyka, który potrafi tak wyginać nadgarstki jak tutejsi ludzie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chłoniemy, a tak naprawdę umieramy z gorąca.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na Bali w obrzędowości od lat nic się nie zmieniło, serio.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Król z turystką na motorze.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Artysta przy pracy.

 

puri lukisan

Krowa z palisandru.

 

puri lukisan

Luśka na gamelanie.

 

puri lukisan

Jesteśmy już na poważnie w klimatach balijskich.

 

puri lukisan

Święte drzewo banyan, rośnie w ogrodzie i można się w nim schować.

 

puri lukisan

 

puri lukisan

Od jakiegoś czasu tropimy tę roślinę, może ktoś wie jak się nazywa?

 

puri lukisan

Tak było jeszcze 30ści lat temu. Nic dziwnego, że wszyscy mężczyźni chcieli tam mieszkać.

 

puri lukisan

Mrożona herbata dla grzecznych dzieci.

 

Na deser nasze amatorskie wideo.

Tags:
,

No Comments

Post a Comment