Owoce Bali: Papaja | all together
20361
single,single-post,postid-20361,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,select-theme-ver-2.8.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
papaja

Owoce Bali: Papaja

W Polsce papaję znaliśmy tylko w wersji kandyzowanej jako dodatek do musli. W Anglii jedliśmy czasem papaję zieloną, czyli niedojrzałą w ostrych tajskich surówkach Som Tam. Na Wyspach Brytyjskich można dostać egzotyczne warzywa i owoce w chinatowns lub orientalnych marketach. Jest to zasługa oczywiście licznych mniejszości narodowych.  W Polsce nieco o nie trudniej.

Papaję wybiera się pod względem koloru. Jeśli chcemy, żeby nadawała się do jedzenia na dzisiejszy podwieczorek musi mieć mocno przejrzała z zewnątrz, ciemno żółta, nawet pomańczowa. W dotyku obowiązkowo miękka nawet lekko nadgniła. Papaja ma super właściwości nawadniające i jest bombą witaminy C. Pestki też są jadalne, mają lekko ostry podobny do pieprzu smak.

 

papaja

Owoce na Bali nigdy nie są idealnie piękne jak owoce w polskim sklepie. Chyba, że są to importowane jabłka.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Papaja jest mięciutka i najłatwiej jest ją oczyścić łyżką.

 

papaja

 

Najciekawsze jest jednak to, że drzewo papajowe, nazywane też melonowcem, nie jest wcale drzewem tylko byliną, która rośnie jak szalona i już po roku daje owoce. Liście ma ogromne do 70cm średnicy i rośnie sobie za naszym murkiem. Proszę bardzo.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mała sadzonka

 

melonowiec

Duże 10m drzewo

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wilk leśny

 

 

 

2 Comments

 • JarJar

  29.10.2015 at 20:28 Reply

  wilk wychudł jakoś bo nie lubi papai …

  • admin

   30.10.2015 at 07:55 Reply

   Wszystkie wilki balijskie takie chude, koty też. Ale wynika to raczej z upału niż z niedożywienia :)

Post a Comment