Owoce Bali: banany | all together
21343
single,single-post,postid-21343,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,select-theme-ver-2.8.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
banany w azji

Owoce Bali: banany

Banany azjatyckie w niczym nie przypominają bananów dostępnych w Europie. Nie udało nam się ich do końca rozpracować wiemy tylko że jest wiele gatunków (ktoś nam powiedział, że rodzimych na Bali jest pięć).

Są więc banany zielone, z tych wyróżniają się dwa rodzaje do gotowania i do jedzenia – w sumie to te ostatnie były najsmaczniejsze: lekkie, cytrynowe o miękkim aromatycznym miąszu.

Zmyliły nas banany żółte. Najpopularniejsze są te krótkie kanciaste i one najlepiej sprawdzały się w potrawie smażony banan (pisang goreng), czyli plasterki maczane w naleśnikowym cieście ryżowym, smażone w głębokim tłuszczu i obtaczane w wiórkach kokosowych. Oczywiście można je też gotować, a niektóre odmiany (jak je rozróżnić?) nadawały się do jedzenia na surowo. Żółte małe banany o długości około 5cm, które wyglądały jak miniaturka naszych europejskich bananów zdażały się słodkie i maślane, ale można też było nieopatrznie kupic twarde i chrupiące jak jabłko. Część wydała nam się niejadalna, a szczególnie te z pestką.

 

 

banany na bali

Tu na tym zdjęciu tylko te zielone banany na pierwszym planie nadają się do jedzenia na surowo.

 

kwiat bananowca

Kwiat bananowca, gdy jest większy, można go jeść po ugotowaniu jako warzywo.

 

kwiat bananowca

Małe zawiązki bananów. Poza owocami i kwiatem używane są też liście. Zawija się w nie ryż, ryby lub słodycze. Liście tradycyjnie zastępowały talerze.

 

banany na bali

Po ugotowaniu miąsz zmienia barwę i konsystencję. Smak zbliżony ma do słodkiego ziemniaka z aromatem cytryny.

 

banany na bali

Tu ugotowane banany, trzeba nauczyć się je lubić.

 

banany na bali

Krótka, super słodka odmiana małych bananów.

 

banany na bali

 

smażone banany

Z bananów można też smażyć czipsy. Te tutaj są twarde i mocno pachną olejem palmowym. Bardzo popularne, choć mocno niezdrowe. Każdy naród ma swojego winowajcę.

Tags:
,

No Comments

Post a Comment