Neka Art Museum Ubud | all together
20849
single,single-post,postid-20849,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,select-theme-ver-2.8.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
neka ubud

Neka Art Museum Ubud

Państwowe muzeum Neka jest największą i najstarszą galerią w Ubud. Jest tak duże, że mimo najszczerszych chęci nie daliśmy rady zobaczyć wszystkiego, tak jak się powinno. Piękne i bardzo interesujące, każdy obraz i rzeźba to kompletna opowieść. Dzieła są pogrupowane chronologicznie w tradycyjnych balijskich pawilonach. Zaczyna się od stylu Wayang, gdzie tłumy figurek kłębią się opowiadając jedną z epik hinduskich lub buddyjskich jak Ramayana czy Mahabharta. Są też romanse i legendy balijskie lub z sąsiedniej Jawy (Malat, Panji, Brayut). Mistrzowie zwykle tworzyli szkic i kompozycję, a uczniowie wypełniali obraz kolorem i światłocieniem. Następna sala poświęcona jest malarstwu w stylu Ubud, czyli pod dużym wpływem zachodnich malarzy, a kolejna sala w stylu Batuan. To dopiero lata 30ste  XX w! To był nasz ulubiony fragment muzeum z magicznymi narracyjnymi obrazami I Made Budi i I Wayan Bendi. Uczta.
 
Dalej był Holender Arie Smith z obrazami jak u Van Gogha, oraz pawilon sztuki współczesnej z mandalami, rzeźbą i abstrakcją. Kolejne pawilony ze zdjęciami Roberta Koke’a, rysunkami mistrza Lempada, Wielki dwupoziomowy pawilon ze współczesną sztuką indonezyjską – z najlepszym Abdulem Azizem oraz największy ze wszystkich pawilon z zagraniczną sztuką inspirowaną Bali z Hofkerem, Bonnetem, Navarro i wielu innych. Na dobicie jeszcze 3 sale: wystawa czasowa, galeria poświęcona Suteja Neka – założycielowi muzeum, oraz wystawa sztyletów, która wywołała u dzieci największy entuzjazm.
 
W międzyczasie spadł nam bardzo poziom cukru, osłabliśmy i gdyby nie liczne ławki na których można się zdrzemnąć w przewiewie, musielibyśmy wycofać się już po pierwszej połowie.
 

neka ubud

W muzeum oczywiście pustki, byliśmy sami. Cena za wejściówkę to 75,000 Rp czyli około 22zł, dzieci za darmo.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drewniany Garuda pilnuje wejścia.

 

neka ubud

Ten obraz był niedokończony tylko po to by pokazać proces powstawania trwający nawet kilka lat!

 

neka ubud

Najpierw szkic potem wypełnianie kolorem, na końcu nakładanie bieli.

 

neka ubud

I Noyoman Lesung – Life in Bali

 

neka ubud

Ida Made Bagus Togog – styl Batuan 

neka ubud

I Wayan Bendi – Busy Bali

 

neka ubud

Detal, Olaf wyszukiwał na obrazach znane mu szczegóły tutaj na dachu moneta szczęścia.

 

 

neka museum ubud

Pomiędzy pawilonami.

 

neka museum ubud

 

neka museum ubud

Wybuch wulkanu w 1963 roku zginęło ponad 1700 osób.

 

neka museum ubud

 

neka museum ubud

5 palców: kciuk reprezentuje Matkę, wskazujący Ojca, środkowy Głupca i Aroganta, Pyszałka, serdeczny Pannę Młodą (symbol niewinności, wierności, oddania), mały Dziecko. Każdy z nas ma w sobie trochę ze wszystkich pięciu.

 

neka museum ubud

 

neka museum ubud

 

neka museum ubud

 

neka museum ubud

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Arie Smit – Holender

 

neka museum ubud

 

arie smit

 

neka muzeum ubud

Korniki w muzeum nie próżnują. W upale popołudniowej ciszy słychć głośne chrupanie…

 

Tags:
,

No Comments

Post a Comment