Owoce Bali: Coconut power! | all together
20337
single,single-post,postid-20337,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,select-theme-ver-2.8.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Owoce Bali: Coconut power!

Tak, kochamy kokosy i na pewno nie jest to ostatni post w którym zobaczycie nas z kokosem, pod kokosem, pijących kokosa, łupiących kokosa. Rotacyjnie trzemy na tarce, gotujemy, przecedzamy, blendujemy, zjadamy, pijemy, smażymy. Mmm…
I to nie wszystko, kokosowy olej kosztuje tu mniej niż jedno piwo, więc dodatkowo można się nim do woli smarować! Nasz olej robi mama naszego gospodarza i mam nadzieję, że któregoś dnia uda nam się zrobić dla was DIY tutorial, czyli jak się robi olej krok po kroku.

Tu na zdjęciach nasza znikająca dżungla. Od rana chłopaki ścinają palmy kokosowe. Na szczęście okazuje się, że roślina jest wykorzystywana w całości i nic sie nie marnuje. Kokosy, wiadomo – mniam. Łupiny kokosowe to opał, żarzą się raczej niż palą, co jest idealnym materiałem na grill. Balijczycy dużo pieką na ruszcie zwierząt: kaczek, kur i przede wszystkim prosiaków.  Liście to doskonałe włókna, materiał do wyplatania koszyków, mat, torebek. Można je znaleźć na straganach częściej niż owoce. Z liści robi się też trzcinowe dachy, teraz najczęściej w świątyniach przydomowych lub obiektach tradycyjnych/turystycznych.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Drewno kokosowe od niedawna stało się też cennym materiałem budowlanym. Palmy kokosowe rosnące na plantacjach dają owoce przez około 70 lat, później wycina się je i zastępuje nowymi. Drewno ma twardość większą od dębu, kolorem przypomina mahoń. Stosuje się je do konstrukcji, ale także do produkcji mebli. Dzieki dużemu zapotrzebowaniu na drewno kokos może zastąpić egzotyczne zagrożone gatunki z wycinanych masowo w Indonezji resztkach lasu tropikalnego. Przewagą tego materiału nad innymi gatnkami jest brak sęków i identyczny rysunek słojów na całej długości pnia.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Uwaga: nie jest to artukuł sponsorowany! Choć mógłby być…

@Zbyszek, jaka była główna nagroda w Twoim konkursie na zdjęcie z bandaną Blu?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Tags:
,

3 Comments

 • JarJar

  28.10.2015 at 19:48 Reply

  I’am sorry Flo ..your daughter is my LOVE .. when we talk about love ..does age truly matter ? please just say hello to her ! BTW man with this weapon .. you look awesome :)

 • Tere Fere

  03.11.2015 at 14:54 Reply

  Hey Flo, did you learn already how to climb that tree with flip flops ? I guess it takes 5 seconds :) We demand videos in your blog !:)

 • Ola

  01.12.2015 at 15:41 Reply

  Do not challenge him Tere Fere! He is irresponsible enough to do it!

Post a Comment